Саламина
Саламина е най-големият от Сароническите острови, едва 16 км от Атина. Смятан е за градския плаж на атиняните, но няма славата на типичен курортен остров. За чужденците е интересен с руините на Микенския акропол (датиращ от времето, когато Омировият герой Аякс бил цар на острова), пещерата на Еврипид, светилището на Дионисий, многобройните църкви и манастири. Тук са останките от древното пристанище Саламис при Ампелакия, които пазят спомена за едно от най-великите морски сражения на Античността – Саламинската битка от 480 г. пр. н. е., когато елините, предвождани от Темистокъл, побеждават превъзхождащата ги по численост персийска армада на Ксеркс.
Егина
Егина е най-туристическият от Сароническите острови – малко по-малък е от Саламина и е на 30 км. от Атина. Основното пристанище е главният град Егина, който от началото на 1827 г. до октомври 1829 г. е първата столица на Гърция след освобождението й от османците. Градът очарова с приятна променада с многобройни заведения и няколко пясъчни плажа. Край курорта Агия Марина пък е Храмът на Ефея от 700 г. пр.Хр., считан за най-стария запазен древногръцки храм. Той, Партенонът в Атина и Храмът на Посейдон в Сунион образуват т. нар. „свещен триъгълник на Античността“. В Егина е още светилището на Аполон и манастирът „Свети Нектарий“, един от най-големите на Балканския полуостров.
Ангистри
Ангистри е най-малкият населен остров от групата. Заобиколен от кристално чисто море и незасегнат от масовия туризъм, Ангистри е точният адрес за търсещите спокойствие и романтика и е наричан често „най-добре пазената тайна на Гърция”. Островът има две приветливи пристанища на северния бряг, по чиито плажове през лятото има доста посетители, но когато те си тръгнат с последния следобеден ферибот, Ангистри утихва.
Метана
Метана също спада към Сароническата група, макар да не е остров, защото тясна ивица суша го свързва с Арголида, т.нар. „палец” на Пелопонес. Вулканичният по произход полуостров привлича с живописните си крайбрежни селца и едноименното главно селище на югоизток, сгушено в подножието на все още активен вулкан. Негова е заслугата за лечебните термални извори, с които Метана е известен в цяла Гърция.
Порос
Порос е доста по-оживен от съседния Метана. Пясъчните му плажове са магнит не само за чуждите туристи, но и за гърците, затова в почивните дни главният му град направо се пренаселва. Порос всъщност се състои от два острова – вулканичният Сферия и по-големият, обрасъл с борови гори Калаврия. Двата са разделени от морски канал, широк едва няколко метра, и са свързани с малък мост.